Bariatrie

Která bariatrická operace je ta nejlepší?

5. říjen 2022

S podobnou otázkou se obézní pacienti často obrací na bariatrického chirurga, a to někdy už při první konzultaci.  Správnou odpovědí může být, že “nejlepší operace je žádná operace”. Ideální by bylo, kdyby organismus dobře fungoval bez operačních zásahů. Pokud by byla jedna operace ta nejlepší, pak by také nejspíš neexistoval tak široký sortiment bariatrických zákroků.

Z mnoha desítek druhů operací se osvědčilo a dnes se v širší míře uplatňuje jen několik. Každá operace je trvalý zásah do organismu a přináší vedle známých výhod i určitá omezení, nevýhody a rizika. Proto by bylo vždy nejlepší zhubnout a udržet si redukovanou váhu i bez operace, nebo nejlépe i bez asistence lékaře. Bohužel, z praxe víme, že to se většinou nepovede.  

Pacienti, kteří vědí, že obezita zkracuje život, snižuje jeho kvalitu a vede k mnoha komplikacím, se dostaví k chirurgovi jako zájemci o to “nejlepší” řešení. Měli by ale vědět, jaká má chirurgická léčba úskalí a co od ní mohou očekávat.  

Je třeba si říci, že “to nejlepší řešení” může pro každého znamenat něco jiného. Někteří pacienti chtějí “co nejjednodušší” operaci s minimem zátěže, jiní by upřednostnili “nejčastější” nebo “nejpopulárnější” operaci, další zase “dlouhodobě nejúčinnější” nebo “nejspolehlivější”, případně “s minimem vedlejších účinků”. Někdy přichází i požadavek na “nejnovější” inovativní metody. Některé operace jsou reverzibilní (tedy vratné), např. plikace nebo bandáž žaludku, jiné nevratné, např. sleeve resekce – tubulizace žaludku. U nejnovějších metod, se kterými se teprve začíná, zase nejsou dostatečně známé informace o dlouhodobém efektu a spolehlivosti. U některých typů operací také lze předpokládat, že bude časem třeba zákrok zopakovat, pokud by účinky zeslábly a pacient začal znovu nabírat na hmotnosti. 

I když i mezi bariatrickými pracovišti a chirurgy panují rozdílné názory na jednotlivé metody, nejlepším řešením je obrátit se na bariatrického odborníka. Teprve pak, na základě konkrétních výsledků potřebných vyšetření, výši BMI, rodinné i osobní anamnéze, rozboru jídelníčku a příjmu energie, vztahu k pohybovým aktivitám, stavu psychiky, prodělaných operacích i dosavadních postupů a úspěšnosti léčby lze vybrat metodu, která bude pro konkrétního pacienta nejvhodnější. 

Autor: MUDr. Michal Čierny, CSc., Bariatrická ambulance – Nemocnice Břeclav 

zpět