pan Stefurak

Samotná dieta nestačí

Zalehcizivot

Pan Stefurak měl v dětství nějaký ten kilogram navíc, od patnácti let si ale po dobu zhruba deseti let držel hmotnost normální (65 kg). Když se však přistěhoval do České republiky a zanechal v roce 2006 kouření, vyskočila jeho váha o 18 kg. Následovalo období postupného přibírání o 3-6 kg za rok, a to až do maximální hmotnosti 148 kg v roce 2018. Tehdy svoji hmotnost začal řešit – ne kvůli narážkám okolí, ale kvůli lupénce. Jeho lékařka mu doporučila snížit hmotnost, aby se vyhnul dvojnásobnému navýšení léků v rámci biologické léčby.

Nejdříve zkusil roční kurz v síti výživových poraden, jenže to nezabralo: „Byli jsme nuceni jíst obrovské porce zeleniny, kterými jsme se měli zasytit. Zpočátku jsem zhubnul pět až šest kilogramů, pak se ale úbytek zastavil, hmotnost stagnovala, a po skončení kurzu nejenže doporučovaná strava zůstala bez efektu, ale dokonce jsem měl tendenci hmotnost rychle nabírat. K tomu jsem měl stále pocit hladu,“ vzpomíná pan Stefurak. Po této zkušenosti se znovu obrátil na doc. Matoulka, s nímž byl v kontaktu již dříve, když měl asi 90 kg. Tehdy, jak sám přiznává, byl netrpělivý, takže spolupráce neměla dlouhého trvání. Nyní byl ale odhodlaný vydržet. Hmotnost začala být překážkou už i v práci (pracuje na stavbě), zadýchával se a byl méně pohyblivý.

Následovala zhruba roční příprava na operaci, která zahrnovala úpravu stravy i farmakoterapii. „S panem docentem jsme byli domluveni, že do určitého termínu zhubnu určitý počet kilogramů. Zkoušel jsem to nejdřív sám, ale šlo to pomalu, nebo to spíš nešlo vůbec,“ říká pan Stefurak. Současně ho trápila artróza kloubů a také bylo třeba nastavit správný pohybový program pod dohledem rehabilitačního lékaře, který by tělo připravil na důsledky rychlého úbytku hmotnosti (někdy může po rychlém snížení váhy dojít při nevhodném pohybu i k výhřezu ploténky).

Díky léku a úpravě životního stylu se mu podařilo před operací zhubnout o 20 kg a bariatrický zákrok, plikaci žaludku, podstoupil v květnu 2019 s hmotností 128 kg. V období prvních devíti měsíců po operaci pokračoval v redukci hmotnosti, která se zastavila na 105 kg. “ Pan Stefurak začal později také pozorovat větší pocit hladu nebo chuť na sladké pití, které před operací nemíval. Mimo jiné i proto začal opět užívat léky. Díky zákroku ale naopak mohl přestat užívat léky na vysoký krevní tlak, který se operací upravil, a také se stabilizovala hladina glykemie v krvi.

Stres v práci a méně monitorace dělají své

Nyní, 2,5 roku po operaci, hmotnost pana Stefuraka opět plíživě roste (kolem 111 kg). Je si vědom, že na vině je stres v práci a volné víkendy, během nichž obvykle přibere 1-2 kg. Ty během pracovního týdne, pokud je dostatek práce, zase shodí. V opačném případě hmotnost narůstá. Do Kalorických Tabulek zaznamenává pravidelně pouze hmotnost, zapisování jídla je pro něj příliš náročné. „Občas si vzpomenu, ale stačí, aby na mě někdo v práci promluvil, zavolal mi, a je to pryč.“ Přiznává také změnu v pravidelnosti. „Dřív jsem si doma připravoval krabičky s jídlem na druhý den do práce a v práci jsem pak jedl každé dvě a půl hodiny. Přípravu doma teď nestíhám a v práci jíst každé 2,5 hodiny, nebo alespoň pravidelně, bohužel také ne.“

A co dál?

Přesto se pan Stefurak snaží dbát na výběr vhodných potravin a dodržování gramáže. Fyzické aktivity má dostatek v práci, k tomu o víkendech pravidelně podniká výlety. Sám pro sebe si stanovil hranici 115 kg, kterou nechce překročit, jinak bude situaci znovu řešit s pomocí lékařů.  „Věřím, že to zvládnu a hmotnost se půjde zase zpátky dolů,“ uzavírá pan Stefurak.

Komentáře

Komentář nutriční terapeutky

Mgr. Kristýny Čmerdové

Pan Stefurak ke mně přišel rozhodnutý, že svou hmotnost musí snížit. Měl za sebou negativní zkušenosti s výživovou poradnou. Proto byl velice rád, když zjistil, že mu nebudeme zakazovat žádné potraviny, a že by při redukci hmotnosti neměl hladovět. Za pomoci léků na obezitu a bariatrické operace se podařilo zajistit režim, který vedl k redukci hmotnosti a pacientovi vyhovoval. Když ale práce začne brát příliš mnoho energie, pacient se přestane na stravu a pohyb soustředit a hmotnost může pomalu stoupat. Když si pan Stefurak pro redukci nebo udržení hmotnosti najde prostor, určitě se mu bude opět dařit.

Komentář obezitologa

doc. MUDr. Martina Matoulka, Ph.D.

Pan Stefurak dosáhl hmotnosti takové (148 kg), že už bylo málo pravděpodobné, že by dokázal zredukovat několik desítek kilogramů bez pomoci farmakoterapie, resp. bariatrie. Kombinace všech moderních postupů vedla k úspěchu v prvních dvou letech. Nyní přichází nejrizikovější období, pacient se adaptoval na operaci a postupně tak dochází k opětovnému nárůstu hmotnosti. Čas ukáže, jak vše dopadne. To že si pacient problém uvědomuje a monitoruje se prostřednictvím aplikace Čas pro zdraví (www.caprozdravi.cz) nám umožňuje včas zasáhnout. Na druhou stranu je to typická ukázka, že ani bariatrie či farmakoterapie samotná nestačí.

„V těle o 50 kg lehčím mi bylo lépe, pohodlněji, prostě luxusně.“

pan Stefurak

zpět